Jewel

Well, got shut out at the Pappadeaux Mardi Gras celebration.  Crazy inside; a full hour wait for bar seating.  Next year we’re there at 3 – take a big table and rent chair space.  always a plan.

Since PITA and I are starving, decided to drop by the old Jewel and check out the makings for a salad.  Got that and a whole lot more:  the back clearance rack was full (note the operative word “was”).  We picked up four cans of Emerald cashews for a $1 each ($1.50/2 1/30R2 or .25/each); two packs Sunsweet dried blueberries for $1 each (.75/1 12/5S or .25/each); Wonka Exceptionals ($1/1 3/6S or FREE).  We also grabbed two boxes of Nutrasweet for .50/each and four jars of pumpkin pie spice (they had other types, too) for .25 each (exp 10/13).  I like to add the pp spice to coffee before it’s brewed.  Smells and tastes fantastic.  Produce, no coupons – sniff – but I did use RRs to bring down the total.  I’ll return with the clipped coupons ($7.50) so my actual OOP will be $.70.   And why are people always crying about how expensive it is to feed a family of four?!  buncha whiners…

Posted in Jewel

Disclaimer: This post may contain a link to an affiliate. See my disclosure policy for more information.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *