Newbies always want to know just what price they should consider to be a “stock up” price. Obviously, this depends on the product, how brand-dependent you are, shelf-life and, most of all, the size of your stockpile. In other words, if you have tons of body wash, then a deal where you only get it free won’t work – you want the overage to pay down the tax! We’re spoiled that way…
The following is a list of household items and the highest prices I would consider acceptable. Remember that if it’s free, I buy it in bulk for the stockpile. The best way to get “stuff” outside of a catalina promotion, is to stack mfr and store coupons at places like Meijer and Target
Brownie mixes – up to $.20/box(usually free with cat)
Cake mixes – up to $.50/box (usually free with cat)
Chocolate chips – up to $1 per bag
Canned fruits – $.50-.75/can
Canned vegetables – $.25-.40/can
Chef Boyardee – up to $.50/can (free quite often)
Soup – $.50/can
Cooking oil – up to $1.50 48 oz/bottle (cats usually bring this down to .50)
Cereal – up to $1 per box
Cookies – $1/package
Crackers – $.50-$1 per box
Fruit snacks – up to $.25 per box (10 snacks)
Granola bars – up to $.50 per box for Nature Valley; slightly more for Quaker
Juice – up to $1/bottle (Juicy Juice or Mott’s )
Pasta – up to $.50 per package
Pasta sauce – up to $1/jar
Peanut butter – up to $.75/jar
Pop Tarts – up to $.50/box for 8 ct
Cheese – up to$1/package
Cream cheese – $.99/package
Sour cream – up to $1
Yogurt – up to $.25 per cup
Beef roasts – $.99/lb
Beef round steak – $.99/lb
Ground beef – $1.99/lb (90% or higher)
Boneless, skinless chicken breasts – $.99/lb
Pork chops (boneless) – $1.39/lb
Pork spare ribs – $.99/lb
Pork roasts – $.99/lb
Ground turkey – $1.99/lb
Bathroom cleaners/toilet cleaners – up to $1
Dish soap (liquid) – up to $.50
Dishwasher tabs – up to $1
Hand soap – up to $.50
Kleenex – up to $.50/box
Laundry detergent – up to $2 (All or Tide – liquid, 32 loads)
Multi-purpose cleaners – up to $1
Paper towels – up to $.50/roll
Toilet paper – up to $.25/roll