Save even more with rebate APPs

You can save even more when you combine a clearance item with a rebate APP.  In this case, the Organic Valley Grassmilk vanilla yogurt was close to date and had $1.50 reduced stickers on them.  By checking the coupon data base while at Jewel, I saw that Ibotta had a 85¢ rebate (limit 5) so into the cart they went as I added the offer to my account.  There’s also a $1 bonus offer for buying 2 of the Grassmilk products, but don’t think I’ll get it for buying multiples of the same item 🙁  But paying $2.64 a carton works for me!

Free Oreos Thins Bites is today

If you’re looking for some snacking freebies, Jewel has got you covered – first it was pizza yesterday and Oreo Thins Bites today when you tell your cashier BITES.  hmmm, that could go either way.  Try one of four flavors: Oreo Original Thin Bites, Oreo Thin Bites Fudge Dipped Mint Crème, Oreo Thin Bites Fudged Dipped Original Crème & Oreo Thin Bites Fudge Dipper Coconut Crème.

Free Oreo Thins Bites at Jewel Friday

If you’re looking for some snacking freebies, Jewel has got you covered – first it’s pizza today and Oreo Thins Bites tomorrow (Friday) when you tell your cashier BITES.  hmmm, that could go either way.  Try one of four flavors: Oreo Original Thin Bites, Oreo Thin Bites Fudge Dipped Mint Crème, Oreo Thin Bites Fudged Dipped Original Crème & Oreo Thin Bites Fudge Dipper Coconut Crème.

Cheap chicken & cheese at Jewel

Stopped at Jewel this afternoon for the whole Perdue fryers for 69¢ a pound.  Since the price is so low, people are buying the whole birds, which means the thigh, wing and breast packages are usually marked down, so keep an eye out for those beauties.  And don’t forget that the 10/7 rp has a $1/2 coupon off fresh Perdue chicken products.  Makes an even better deal!  Right now I have thighs cooking in my air fryer and oh, my, the aroma!

Also picked up a bunch of cheese, since we seem to harboring a colony of rats in addition to those people who sneak in every night to use up our toilet paper.

Pumpkin Puree clearance at Jewel

Check your store for clearance cans of Libby’s organic pumpkin puree – mine had them for only 25¢ a can!  Normally I wouldn’t be buying pumpkin unless it was attached to a cup of coffee latte, but I was reading up on all the fantastically healthy things in pumpkin and naturally I’ll be trying new recipes…and waiting like a spider in her web for some coupons.  ’cause who really wants to pay a quarter a can?